Levélben ment neki a kormánynak az Európa Tanács a Legfelsőbb Bíróság 2011-ben eltávolított elnökének ügye miatt
A kormánynak egy cselekvési tervet is be kell mutatnia október 30-ig.
A kormánynak egy cselekvési tervet is be kell mutatnia október 30-ig.
Áder a bírói felső korhatár betöltésére hivatkozva döntött Baka nyugdíjazásáról.
Először Lázár János ment neki Baka Andrásnak, most pedig Budai Gyula sértegette a bírókat, ezt nem hagyta szó nélkül a Magyar Bírói Egyesület.
Bár a Népszava kedden azt írta, hogy jogerősen pert nyert a magyar állam ellen Strasbourgban Baka András, akit azért váltottak le 2011-ben a Legfelsőbb Bíróság elnöki tisztségéből, mert kifogásolta a kormánykoalíció egyes törvényeit, kedd délutánra helyesbítettek: egyelőre nem született ilyen ítélet az emberi jogi bíróságon.
Kártékonynak ítélt jogszabályok miatt egyre gyakrabban fordulnak a strasbourgi emberi jogi bírósághoz magyarok. Lassan nem marad a kormánynak olyan emblematikus döntése, amit ne bukott volna el Strasbourgban. Huszonkét év után új magyar jogászi állást is meghirdettek az Emberi Jogok Európai Bíróságán.
Közleményekben reagált a DK és az Együtt-PM a strasbourgi emberi jogi bíróság keddi ítéletére, amelyben kimondták, hogy Baka Andrást, a Legfelsőbb Bíróság elnökét indokolatlanul mozdították el a helyéről.
Baka András, a Legfelsőbb Bíróság utolsó elnöke az EU főbíráit tömörítő párizsi szervezet tiszteletbeli elnöke lett. A posztot direkt a kedvéért hozták létre.
Tanácsadó testületet hoz létre a Kúria elnöke Solt Pál és Baka András korábbi főbírók részvételével - írta csütörtökön a Magyar Nemzet.
A Pécsi Ítélőtábla elnöki posztja lehet a "jutalma" a Magyar Bírói Egyesület elnökének, Makai Lajosnak az új igazságszolgáltatási törvények melletti nyilvános, gyakran politikai ízű kiállásáért – írja a Népszava. Az egyesület megítélése eközben éppen a tagság körében romlott meg, a lap értesülései szerint több száz bíró fontolgatja ugyanis, hogy kilép az érdekképviseleti szervezetből, mert a vezetőség megkérdezésük nélkül foglalt állást különböző ügyekben.
Alig két hete marad a kormánynak arra, hogy meggyőzze az Európai Bizottságot arról, a főbíró és az adatvédelmi ombudsman idő előtti leváltása, az alaptörvény és az egyes sarkalatos törvények nem sértik az uniós irányelveket. Az európai uniós közjog egyik szakértője szerint minimális az esély a megegyezésre, ami hosszú jogvitát, akár pereskedést, súlyos bírságot hozhat. A kormány nincs könnyű helyzetben: eddig még nem volt példa arra, hogy az Európai Bizottság azt állítsa, egy tagállam törvényei az uniós Alapjogi Chartába ütköznek.
Idézés ellenére nem jelent meg a bíróságon Baka András, a Legfőbb Bíróság (LB) elnöke a Fővárosi Bíróságon. A polgári pert, amelynek tegnap volt az első tárgyalási napja, Minda Zoltán indította, mert szerinte az LB figyelmen kívül hagyta az egyenlő bánásmód követelményét és megsértette emberi méltóságát.
Az MSZP frakcióvezetője nem tett konkrét személyi javaslatot a Kúria és az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnökének személyére az államfővel folytatott keddi megbeszélésen, mivel - mint a találkozóról távozóban közölte - "délután jön majd Lázár János és majd ő megmondja, hogy ki lesz az, akit a köztársasági elnöknek ki kell neveznie".